Zubní lékař vám při zákroku místo znecitliví
Zajímavé je, že stále mnoho lidí se bojí zubaře, jak se říká, „jako čert kříže“. Mají strach z bolestivého průběhu ošetření, a možná i tak trochu z doprovodných úkonů, o nichž nic neví, a nemají tušení, co si na ně zas ten „zlý“ doktor vymyslel. Sedět v zubařském křesle, a mnohdy spíše ležet, totiž není nic příjemného po psychické stránce, protože se nad vámi sklání cizí člověk, kterého prakticky neznáte, i když jste si vědomi, že jde o profesionála, který se snaží odvést špičkový výkon. Kdyby ústní dutina nebyla opatřena nervovou soustavou, zřejmě by se zubaře nikdo nebál, ale bohužel tomu tak není.
Strach ze zubaře v Praze možná také pramení ze zkušeností z doby socialismu, kdy byla technika na mnohem nižší úrovni, a například vrtání zubů rozhodně bezbolestné nebylo, a možná se také někteří lidé obávají bolestivého vpichu znecitlivující látky, případně vedlejších následků.
Zubař ví, co dělá
V první řadě je nutné si uvědomit, že zubní lékaři jsou specialisté, odborníci, a dobře ví, jak a kdy a jaké lokální anestetikum použít. Měli byste k nim mít v tomto směru důvěru, a zároveň vědět, že není dobrý nápad před zákrokem preventivně posílit organismus léky na zmírnění bolesti, jako je např. Brufen nebo Paralen. Pamatujte na to, že kombinace těchto léků se znecitlivující látkou je značnou zátěží pro játra. To samé pochopitelně platí i pro alkohol, pokud se někteří z vás rozhodnou posilnit štamprdlí domácí pálenky.
Zubnímu lékaři a zároveň sobě usnadníte starosti i tím, že budete pravidelně pečovat o svůj chrup a docházet na pravidelné preventivní prohlídky v doporučeném intervalu. Tím se podchytí většina zásadních obtíží včas a zákrok pak nemusí být tak náročný. Součástí péče o chrup je také dodržování zásad dentální hygieny, které vám případně objasní dentální hygienistka na speciálním pracovišti.