V ceně betonového plotu bývá i montáž
O betonových plotech se můžete dočíst, že je to stavebnicový systém, který nevyžaduje žádné spojovací materiály, jako jsou lepidla nebo maltové směsi. Skutečně se sestavuje nasucho, jednotlivé díly do sebe zapadají jako skládačka, a tak lze snadno nabýt dojmu, že je to práce velmi snadná a rychlá. V zásadě máte pravdu, ale za předpokladu, že stavební firma využívá potřebnou techniku. Do hry totiž vstupují jisté faktory a o těch bychom si mohli nyní povykládat.
Výkopové práce – bude-li zapotřebí vybudovat oplocení kolem celé zahrady, počítejte s tím, že budete muset vykopat třeba i sedm desítek otvorů pro betonové sloupky. Pro jednotlivce s rýčem, krumpáčem a lopatou je to dřina na celý měsíc a možná i ještě delší čas. Právě zde se uplatní mechanizační prostředky, ale to není vše.
Montáž plotu – jakmile máte zabetonované sloupky v zemi, zdá se, že již nic nebrání v tom začít je osazovat samotnými betonovými deskami. To ano, ale každá z desek váží i víc, než sedmdesát kilo, a každou z nich musíte zvednout do výšky, minimálně odpovídající výšce oplocení, tedy u vyšších plotů třeba i do tří metrů nad zemí. A jak to chcete provést, když nemáte autojeřáb nebo alespoň kladkostroj na trojnožce z trubek? Zvedat do výšky takto těžký materiál je nejen vysilující (považte, že nebudete zvedat jednu desku, ale třeba sto padesát desek), ale také nebezpečné. Kdyby na vás takto těžká deska spadla, může vám zlomit vaz.
Doprava materiálu – objednáte-li si montáž betonového plotu na klíč, v ceně bude i doprava materiálu, případně odstranění stávajícího oplocení. Součástí dopravy je i složení materiálu na stavbu, vyložení z auta a uskladnění na místě výstavby. Betonové komponenty jsou umístěné na paletách a k jejich přepravě bude třeba vysokozdvižný vozík nebo nakladač, takže další mechanizační prostředky, jimiž obvykle amatéři nedisponují. Ty jsou ovšem zahrnuté do celkové ceny betonového plotu.